Uszczelka to rodzaj uszczelnienia, element o określonym kształcie i wymiarach, umieszczany w miejscu połączenia innych elementów celem uzyskania szczelności połączenia. Dzięki temu maszyny, czy mniejsze produkty są chronione przed niepożądanymi awariami i potencjalnym zagrożeniem.
Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów uszczelek oraz materiałów, z których mogą być wykonane. Każda z nich wyróżnia się specyficznymi właściwościami i nadaje do innego zastosowania.
Poniżej przedstawimy kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, aby idealnie dostosować rodzaj uszczelki dla jej zastosowania.
Jaki materiał uszczelki wybrać?
Uszczelki mogą być wykonane z różnego materiału. Ma on duże znaczenie dla trwałości uszczelnienia oraz jego skuteczności. Głównie dzielimy materiały na trzy grupy, tj. metalowe, niemetalowe i kompozytowe.
Pierwsze dobrze sprawdzą się w trudnych warunkach, miejscach o wysokich temperaturach, ciśnieniu. Często wykorzystywane w przemyśle naftowym, gazowym, elektrycznym, a nawet w niektórych meblach w naszych domach. Uszczelki niemetalowe z kolei doskonale nadają się dla zastosowań niskociśnieniowych i niskotemperaturowych. Uszczelki kompozytowe to natomiast mieszanki materiałów, które mogą być wykorzystywane przy zmiennych warunkach pracy.
Warto pamiętać, że na rynku istnieją również uszczelnienia z materiałów włóknistych, elastometrowych, które odznaczają się małą ściśliwością i są podatne na odkształcenia.
Jaki rodzaj uszczelki wybrać?
Uszczelki, choć w rezultacie mają pełnić podobne funkcje często bardzo się od siebie różnią. Głównie można rozróżnić je na podstawie ich struktury, która dostosowana będzie dla konkretnych zastosować.
Warto przyjrzeć się np. uszczelką z płaszczem. Są one dość specyficznie, ciekawe skonstruowane, a mianowicie ich niemetaliczne wnętrze pokrywa metaliczna powłoka, przez co są dużo bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia, działanie mechaniczne. Można je stosować w trudnych warunkach. Innym typem, który dobrze poradzi sobie ze ściskaniem jest elastyczna uszczelka spiralnie zwijana. Świetnie odpiera nacisk i wytrzymuje wysokie ciśnienia.
Każdemu zależy, aby uszczelki były długotrwałe, solidne i bezawaryjne, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na jej materiał, ale i strukturę, wzmocnienia.
Czy środowisko pracy ma wpływ na stan uszczelki?
Oczywiście, że tak. Przed zakupem jakiegokolwiek uszczelnienia należy zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będzie musiało sobie poradzić, jakie jest jego docelowe zastosowanie. Nawet najlepsze uszczelki, jeśli nie będą dostosowane do otoczenia, temperatur, wilgotności, w których zachowują swoje właściwości mogą ulec zniszczeniu i wpłynąć na pogorszenie jakości pracy.
Trzeba wziąć pod uwagę narzędzia, temperature pracy, w miejscach, z którymi potencjalnie uszczelka będzie miała do czynienia. Dodatkowo wpływ mogą mieć obecne substancje, poziom pH, wysokość ciśnienia, wilgotność, poziom oleju, oddziaływanie mechaniczne.
Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, nasze szanse na dobranie idealnej, długotrwałej, odpornej uszczelki maksymalnie wzrastają.
About the author