Jak wybrać najlepszą uszczelkę do danego zastosowania ?

ByMarcin Budziński

Jak wybrać najlepszą uszczelkę do danego zastosowania ?

Popularna uszczelka jest uszczelnieniem mechanicznym, którego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy dwoma lub więcej obiektami, w szczególności ich powierzchniami. Dzięki temu uszczelnieniu mechanicznemu aplikacje są chronione przed przedostawaniem się zanieczyszczeń oraz przeciekami i ich niszczącym działaniem dla maszyn i urządzeń. Co równie ważne, uszczelnienia techniczne mogą również wypełniać nierówności, które znajdują się na powierzchni uszczelnianych przedmiotów.

Ze względu na bardzo dużą różnorodność produktów na rynku można znaleźć wiele różnych uszczelek o zmiennej jakości. Zatem przed wyborem odpowiedniego rozwiązania warto sprawdzić na co zwrócić uwagę podczas wybierania uszczelek do konkretnego zastosowania.

 

Jak wybrać najlepszą uszczelkę do danego zastosowania

 

Materiał na uszczelki

Bardzo duża różnorodność miejsc w jakich stosowane są uszczelnienia sprawia, że muszą one spełniać wymagania zgodne z ich przeznaczenie. Rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwej uszczelki jest materiał. Dostępnych jest bardzo dużo opcji, a wybór w cale dzięki temu nie jest prosty. Płyty uszczelkarskie produkowane z różnych materiałów jak guma, grafit czy kevlar służą do produkcji uszczelnień do innych zastosowań. Bardzo popularne w tym zakresie są płyty gumowe oraz płyty silikonowe.

Innym rodzajem produktów są uszczelki metaliczne wykorzystywane w aplikacjach o bardzo wysokim ciśnieniu, które można znaleźć w przemyśle naftowym i gazowym. Uszczelki niemetalowe są natomiast zalecane do zastosowań niskociśnieniowych i niskotemperaturowych. Uszczelki kompozytowe mogą być stosowane w środowiskach o zmiennym ciśnieniu i temperaturze, ponieważ są wykonane zarówno z materiałów metalowych, jak i niemetalowych.

Należy jednak pamiętać, że uszczelki mogą być również wykonane z materiałów elastomerowych. One również są bardzo popularne w różnego rodzaju uszczelnianiach przemysłowych.

Typy uszczelek

Inna kwestia to rodzaj uszczelek. Po wybraniu odpowiedniego materiału na uszczelkę, należy przystąpić do wyboru jej typu. Obecnie na rynku dostępne są różne typy uszczelek. Większość z nich różni się ogólną strukturą, dzięki czemu można je stosować we wszystkich aplikacjach.

Najczęściej stosowane uszczelki przemysłowe to:

  • uszczelki płaskie
  • uszczelki kołnierzowe
  • uszczelki krawędziowe
  • oringi
  • uszczelki z klejem

 

Środowisko pracy uszczelki

Aby uszczelki spełniały swoje zadania muszą być tak dobrane, żeby sprostać warunkom pracy w jakich będą instalowane. Znajomość temperatury otoczenia, jak również temperatury pracy maszyny lub  rodzaju płynów może pomóc w znalezieniu uszczelki, która będzie w stanie pracować bezawaryjnie przez długi czas.

Inne kwestie jakie należy brać pod uwagę to kontakt z agresywnymi mediami czy ciśnienie robocze. Bezspornie można przyjąć, że im bardziej precyzyjne informację na temat warunków pracy tym łatwiej dobrać właściwe rozwiązanie. Ważna jest również odpowiednio wykonana produkcja uszczelek na wymiar. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich ploterów można produkować precyzyjne uszczelnienia według rysunków wykonawczych.

Zapraszamy do kontaktu jeśli poszukujecie Państwo pomocy w doborze uszczelek do własnej aplikacji. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.

ug

About the author

Marcin Budziński administrator

Szybki kontakt