Produkcja uszczelek na ploterach CNC– jak wygląda i na czym polega

Uszczelki są elementami stosowanymi w każdej branży od przemysłu ciężkiego, przez spożywczy do medycznego. Każda branża jednak ma swoje wymagania i stosowane uszczelki muszą spełniać określone parametry. Jest to bardzo ważne również ze względu na rolę jaką uszczelki pełnią – czyli zapewnienie szczelności, hermetyczności oraz zabezpieczenie przed środowiskiem zewnętrznym.

Uszczelki stosowane w dzisiejszych czasach to precyzyjnie wykonane elementy. Rozwój technologiczny pozwala na konstruowanie coraz nowocześniejszych i dokładniejszych maszyn, co z kolei przekłada się na wysoką jakość finalnie otrzymywanych produktów.

Dzisiejsze uszczelki znacznie różnią się od tych produkowanych kilkanaście czy zwłaszcza kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej uszczelki produkowane były ręcznie, co miało wpływ na ich jakość, zwłaszcza dokładność wymiarową.

Obecnie do produkcji tego typu elementów stosuje się nowoczesne plotery. W połączeniu z odpowiednimi oprogramowaniami, np. CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing), otrzymujemy nie tylko idealne uszczelki w sensie powtarzalności wymiarów. Nowoczesne urządzenia pozwalają również na produkcję uszczelek o bardziej skomplikowanych i nietypowych kształtach.

W jaki sposób produkuje się uszczelki na ploterach?

 

Proces produkcji uszczelek zawsze rozpoczyna się od stworzenia projektu. Najczęściej w oprogramowaniu CAD. Dzięki temu łatwo jest poprawnie rozplanować wygląd elementu – wymiary, kształt itp. Następnie należy konwertować kod numeryczny – pozwala na to oprogramowanie CAM. Kod następnie przesyłany jest do plotera CNC.

Na podstawie tego kodu programuje się ploter CNC – dzięki temu narzędzie tnące jest w pełni kontrolowane. W ten sposób otrzymujemy idealne i precyzyjne uszczelki. Finalny produkt to gwarancja wysokiej jakości.

 Charakterystyka precyzyjnych uszczelek z plotera CNC

Uszczelki produkowane na ploterach trudno porównywać do tych produkowanych ręcznie lub na mniej precyzyjnych urządzeniach. 

Co zatem daje produkcja na ploterach CNC?

  • Przede wszystkim doskonałą jakość. Zwrócimy tu przede wszystkim uwagę na powtarzalność wymiarową. Uszczelki z jednej serii produkcyjnej posiadają idealne, takie same wymiary.

  • Kolejnym atutem cięcia na ploterze jest tempo produkcji. Potrzebujemy znacznie mniej czasu, aby uzyskać duże serie uszczelek.

  • Możliwość wycinania z dużą precyzją skomplikowanych kształtów. To niewątpliwa przewaga nad innymi rodzajami produkcji.

  • Uszczelki bardzo często kojarzą się nam z materiałami gumowymi. Ale nie tylko takie uszczelki są produkowane. Są branże, które potrzebują materiałów mocniejszych o określonych parametrach. Plotery CNC to idealne urządzenie do produkcji uszczelek z różnego rodzaju materiałów.

  • Optymalne koszty pozyskania końcowego produktu. Zawsze i w każdym czasie czynnik ekonomiczny jest bardzo ważny. Produkcja na ploterach to znacznie mniej odpadów materiału – jest to wyjątkowo oszczędna pod tym względem produkcja.

 

Produkcja na ploterach CNC czy warto?

Wprowadzając do swojej produkcji plotery CNC, wybieramy nowoczesną technologię i wysokiej jakości produkty. Produkcja na nowoczesnym urządzeniu daje większe perspektywy i większy wachlarz możliwości – zarówno materiałowe jak i technologiczne. Produkcja tego typu jest bardzo efektywna. Ostateczny produkt jest precyzyjny, a koszty jego uzyskania nie przekraczają określonego budżetu. Plotery to również możliwość produkcji nietypowych kształtów i dużych serii w krótszym czasie.

Przed zamówieniem uszczelek, warto zastanowić się na sposobem ich produkcji. Te z ploterów to gwarancja, że otrzymamy taki produkt na jakim nam zależy.

Szybki kontakt