Dlaczego płyty gumowe są tak popularne i chętnie kupowane do zastosowania w warsztatach? Jakie są najbardziej odpowiednie? Jaką rolę pełnią w warsztatach i czy do każdego warsztatu się nadają? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
Płyty i wykładziny gumowe to powszechnie znany i stosowany materiał. W warsztatach pełnią one zazwyczaj funkcję ochronną lub stosowane są np. jako materiały tłumiące drgania czy wygłuszające. Trudno wyobrazić sobie warsztat bez tego rodzaju rozwiązań. Zatem, które gumy są najodpowiedniejsze? Zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem.
Które gumy nadają się do warsztatu?
Tego typu pytania słyszymy każdego dnia. Tak naprawdę wszystkie gumy nadają się do warsztatu, a rodzaj zastosowanego materiału najbardziej zależeć będzie od „charakteru” warsztatu oraz prac w nim wykonywanych. Dlatego dobrze jest się zastanowić i przemyśleć sobie w jakich warunkach guma będzie stosowana jeszcze przed jej zakupem.
Najpopularniejsze rodzaje gum warsztatowych
Do tych najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą gumy SBR, czyli po prostu gumy ogólnego zastosowania. Blaty na stoły wykonane z tej właśnie gumy są najczęściej spotykane w warsztatach. Ten rodzaj gumy można zastosować w zasadzie na każdym stole. Ponadto idealnie nadaje się np. na podkładki tłumiące drgania. Dodatkowo wykładziny SBR świetnie zabezpieczą posadzki. Proponujemy wtedy wykładziny gumowe z fakturą na powierzchni, np. wykładziny metro lub ryflowane.
Innym, równie popularnym gatunkiem gumy warsztatowej jest NBR. Jest to materiał o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, dodatkowo posiada inną ważną cechę – jest odporny na szkodliwe działanie substancji takich jak m.in. oleje, smary, benzyna, ropa i ropopochodne itd. Warto zwrócić na te właściwości zwłaszcza przy wyborze gum np. do warsztatów samochodowych. Z NBR również produkuje się wykładziny na podłogi – tak samo jak w przypadku SBR – molet krążkowy oraz ryfel.
Jakie są wymiary gum warsztatowych?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem w ofercie posiadamy możliwość docinania formatów gumowych na podane wcześniej wymiary.
Grubość maty, jak i szerokość oraz długość zależeć powinna głównie od tego jakiej wytrzymałości oczekujemy po zastosowanej gumie. Jeśli mówimy o amatorskim majsterkowaniu w warsztacie przydomowym, zapewne nie potrzebujemy grubej i specjalistycznej gumy. Warto wtedy zdecydować się na najpopularniejszą jej wersję czyli SBR.
Natomiast jeśli ktoś poszukuje materiałów do warsztatów samochodowych czy narzędziowni w zakładach produkcyjnych, wtedy należy zastanowić się dokładnie jakie gumy wybrać. Im dokładniej sprecyzujemy środowisko pracy, tym lepiej dobierzemy odpowiedni jej rodzaj.
Guma warsztatowa na wymiar
Aby potwierdzić dostępność konkretnych gum, warto do nas napisać maila w którym można podać potrzebne wymiary, a my przygotujemy przy okazji wycenę. Jesteśmy w stanie dociąć płytę czy wykładzinę gumową na konkretny wymiar, podany przez klienta. Doradzimy również grubość czy rodzaj maty. Skontaktuj się z nami, zapytaj o gumę do warsztatu.