Jak wybrać płytę gumową

Żeby wybrać odpowiednią płytę gumową, należy wyjaśnić co to właściwie jest guma. Guma to inaczej elastomer, zwany też tworzywem polimerowym. Prawie każdy rodzaj gumy otrzymywany jest w procesie wulkanizacji. Jest to materiał szeroko wykorzystywany w życiu codziennym oraz w przemyśle ze względu na świetne właściwości użytkowe a mianowicie jest bardzo trwały, elastyczny, odporny na czynniki zewnętrzne (guma EPDM) czy substancje ropopochodne (guma NBR). Jednak żeby prawidłowo dobrać rodzaj gumy, należy zastanowić się do czego będzie przeznaczona oraz czy wykorzystywana będzie wewnątrz czy na zewnątrz.

 

Płyta gumowa czy wykładzina gumowa?

Płyta gumowa to rolka czy też arkusz gumy o gładkiej strukturze na powierzchni, natomiast wykładzina gumowa to ten sam produkt, tylko podczas jego wulkanizacji zostaje mu nadana odpowiednia faktura, w zależności od przeznaczenia. Możemy tu wyróżnić wykładziny gumowe ryflowane (ryfel), które posiadają w swojej strukturze rowki, mające za cel oprócz zabezpieczania powierzchni, odprowadzanie wody lub innych cieczy. Natomiast wykładziny gumowe molet krążkowy (metro) posiadają charakterystyczne nalane kółka na swojej fakturze, dzięki temu zapewniają idealną przyczepność oraz mają doskonałe właściwości antypoślizgowe. Zarówno płyty gumowe, jak i wykładziny gumowe mogą być wykonane z rożnych mieszanek kauczuku, zgodnie z zastosowaniem i życzeniem klienta.

Jak wybrać płytę gumową

Jaki rodzaj gumy wybrać?

Zarówno płyty gumowe, jak i wykładziny gumowe wykonujemy z trzech rodzajów mieszanek gum, w zależności od ich przeznaczenia. Klient ma do wyboru gumy:

SBR – jeśli szukasz płyty trudnościeralnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne, do stosowania wewnątrz budynku. Nie powinna być długotrwale narażona na warunki atmosferyczne oraz na kontakt z substancjami ropopochodnymi. Dostępna w grubościach od 1 mm do 50 mm oraz o twardości od 40°Sh do 85°Sh (najpopularniejsze 65°Sh). Występuje w kolorze czarnym.

NBR – jeśli szukasz płyty odpornej na substancje ropopochodne np. oleje, smary, paliwa, do stosowania wewnątrz budynku. Dostępna w grubościach od 1 mm do 50 mm oraz o twardości od 40°Sh do 85°Sh (najpopularniejsze 65°Sh). Występuje w kolorze czarnym.

EPDM – jeśli szukasz płyty odpornej na warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe, ozon, kwasy. Idealna do stosowania na zewnątrz budynku. Dostępna w grubościach od 1 mm do 50 mm oraz o twardości od 40°Sh do 85°Sh (najpopularniejsze 65°Sh). Występuje w kolorze czarnym.

 

Wewnątrz czy na zewnątrz?

Najważniejszym pytaniem przy doborze gumy jest to, czy będzie stosowana wewnątrz czy na zewnątrz. Ma to ogromny związek z odpornością na warunki atmosferyczne. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku są gumy EPDM, które posiadają bardzo dobre właściwości tj. są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe, ozon czy działanie wody. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w niskich (-40°C), jak i wysokich temperaturach (+110°C). Pozostałe mieszanki gum – najbardziej popularne gumy SBR oraz gumy NBR – będą idealnie spełniały swoje funkcje wewnątrz budynku, jednak nie oznacza to, że chwilowe wystawienie ich na działanie warunków atmosferycznych sprawi, że ulegną od razu zniszczeniu.

 

Płyta zbrojona przekładką czy bez zbrojenia (niezbrojona) ?

Jeśli chcemy aby nasza płyta miała mocniejszą konstrukcję, była bardziej wytrzymała i odporna na rozerwania, wybierzmy płytę dodatkowo zbrojoną przekładką materiałową. W tym celu w procesie wulkanizacji używamy przekładek nylonowych lub tkanin bawełnianych, które pod wpływem ciepła stają się spójną całością z płytą gumową. Do wyboru klienta płyty z pojedynczymi przekładkami dostępne od grubości 1,5 mm oraz płyty z podwójnymi przekładkami dostępne od 3 mm grubości. Należy zaznaczyć, że mimo wzmocnienia płyty przekładkami, nadal pozostają one elastyczne i można je rolować.

 

Jak wybrać płytę gumową – masz jeszcze jakieś pytania o gumy ?

Zdajemy sobie sprawę z trudności w wyborze odpowiedniego materiału i dlatego jesteśmy tutaj dla Ciebie. W przypadku jakichkolwiek pytań, służymy pomocą. Nie trać czasu zastanawiając się co wybrać, zadzwoń do nas a wspólnie znajdziemy zadowalające rozwiązanie.

Szybki kontakt